Ekonomi

Brüksel’deki Süpermarketler Yiyecek Bağışlamak Zorunda

Belçika’nın başkenti Brüksel’de büyük süpermarketlerin satamadıkları ancak kullanılabilir durumdaki gıda maddelerini atmak yerine bağışlamaları istenecek.

Brüksel Bölgesi hükümetinin israfı azaltmak için aldığı kararla, 1000 metrekareden büyük süpermarketler, 2024’ten itibaren satılamayan ancak son kullanma tarihi yaklaşan hayır kurumlarına bağışlamak zorunda kalacak.

Yeni yasal gerekliliğin şehirdeki yaklaşık 100 süpermarketi birbirine bağlayacağı bildiriliyor.

Brüksel Bölgesi hükümetinin Sosyal Yardım Bakanı Alain Maron, kentte yaşayan 70 bin kişinin gıda yardımına muhtaç olduğunu söyledi.

Yasal düzenlemeyi hazırlayan Maron, “Aynı zamanda her gün tonlarca tüketilebilir gıdayı çöpe atmamız da kabul edilemez.” söz konusu.

Belçika’da son yıllarda artan gıda enflasyonu ve geçim pahalılığı nedeniyle “gıda bankaları” adı verilen yardım noktalarından yararlananların sayısı artıyor. Ancak hayır kurumlarına yapılan gıda bağışlarının azaldığı belirtiliyor.

Brüksel’de ortalama bir süpermarketin her ay yaklaşık 1 ton tüketilebilir gıda bağışladığı söyleniyor, ancak bazıları bunu geç yaparken, bazıları da önemli miktarda gıdayı çöpe atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu