Haber

Brezilya eski Devlet Başkanı Bolsonaro, aşı kartında sahtecilik suçlamasıyla ifade verdi

Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun, Covid-19 aşı kartında sahtecilik suçlamasıyla federal polise ifade verdiği bildirildi.

Kovid-19 aşı sertifikasında sahtecilik yaptığı iddiasıyla başkent Brasilia’daki Federal Polis Karakoluna giden Bolsonaro’nun şüpheli olarak sevk edildiği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bolsonaro, suçlamaları bir kez daha reddederek, aşı olduğunu hiçbir zaman söylemediğini ve aşı olduğuna dair belge ibraz etmediğini kaydetti.

Soruşturma kapsamında 4 Mayıs’ta gözaltına alınan 6 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verildiği paylaşıldı.

Dönem

Polis, 4 Mayıs’ta Bolsonaro’nun konutuna baskın düzenledi ve Kovid-19 aşı sertifikasında sahtecilik yaptığı iddiasıyla eski başkanın cep telefonuna el koydu.

Bolsonaro, birkaç akrabası ve danışmanının ABD’ye giriş izni almak için aşı kartındaki bilgileri değiştirdiği iddia edildi.

Aşırı sağcı Bolsonaro iddiaları yalanlayarak, iddiaya ilişkin gazetecilere, “Aşı sertifikasında değişiklik yapıldığı iddiaları tamamen yalan. Benden hiçbir yerde aşı sertifikası istemediler, bende bir sorun yok, yaptırmadım. aşı, nokta. Bunu asla inkar etmedim.” sözünü kullandı.

Federal Polisten yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin aşı sertifikalarının içeriğini değiştirerek Brezilya ve ABD’nin uyguladığı mevcut sağlık kısıtlamalarından kurtuldukları kaydedildi.

Bolsonaro, salgının başında yaptığı açıklamada Kovid-19’un küçük bir grip olduğunu ve bu nedenle insanlara kısıtlama getirilmesini doğru bulmadığını defalarca söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu