Ekonomi

Jeopolitik gerilimler arttıkça petrol yükseliyor

Küresel gösterge Brent Çarşamba gününü düşüşle kapattıktan sonra varil başına 78 doların üzerine çıkarken, ABD ham petrolü 73 dolar civarındaydı. ABD Merkez Komutanlığı, ABD’nin İran destekli grubun gemi taşımacılığına yönelik saldırılarını püskürtmek için bir düzineden fazla Husi füze rampasını düşürdüğünü söyledi.

Yemen’deki kriz, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’ndan geçişi keserek, gemilerin bölgeden kaçması ve daha uzun, alternatif rotalar kullanması nedeniyle ticaret akışını sekteye uğrattı. Biden yönetimi grubu yeniden terör listesine alacak.

Orta Doğu’da tırmanan krizin yanı sıra talep büyümesinin bu yıl yavaşlayacağı ve Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha geç indireceği endişeleri nedeniyle yılın açılış haftalarında ham petrol darbe aldı.

Shandong merkezli Qisheng Futures Co analisti Gao Jian, Kızıldeniz’deki durumun yayılması halinde fiyatlarda kısa vadeli bir artış olabileceğini söyledi. Ancak petrolün geçen yılın sonlarından bu yana zayıf temeller nedeniyle kısıtlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu