Teknoloji

Facebook’a iş ilanlarında cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle dava açıldı

Facebook’un ana şirketi Meta, şirketlerin iş ilanlarıyla kullanıcıları hedeflemek için kullandıkları algoritmanın ayrımcı olduğundan şikayet edildi.

Örneğin, Facebook’un Name Manager platformundan alınan bilgilere göre, mekanik durumları için iş ilanları ezici bir çoğunlukla erkek kullanıcılara gösterilirken, anaokulu öğretmenlerine yönelik reklamlar çoğunlukla kadın kullanıcılara gösteriliyor.

İnsan hakları grubu Global Witness tarafından özel olarak CNN ile paylaşılan ek araştırma, bu algoritmik önyargının küresel bir sorun olduğunu öne sürüyor.

Facebook ceza alabilir

NTV’nin haberine göre; Kâr amacı gütmeyen Bureau Clara Wichmann ve Fondation des Femmes ile ortaklaşa Global Witness, her iki ülkedeki araştırmalarına dayanarak Fransa ve Hollanda’daki insan hakları örgütleri ve veri koruma yetkililerine Meta hakkında şikayette bulundu.

Ajanslardan herhangi biri tezlerin doğrulandığını tespit ederse, Meta para cezaları, yaptırımlar veya çalışmalarında daha fazla değişiklik yapması için baskı ile karşı karşıya kalabilir.

esenler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu